Kleptomanija je poremećaj mentalnog zdravlja koji se javlja rijetko u samo 0,3% – 0,6% populacije.
Kleptomanija je poremećaj kontrole impulsa. Iako poremećaji impulsa češće pogađaju muškarce nego žene, kleptomanija se javlja tri puta češće kod žena.
Osobe s kleptomanijom mogu imati i druge mentalne poremećaje kao što su anksioznost, depresija ili poremećaj upotrebe supstanci.
Nije poznat temeljni uzrok kleptomanije. Međutim, vjeruje se da je rezultat biokemijskih i neuroloških abnormalnosti u mozgu. Osoba s kleptomanijom može imati neravnotežu neurotransmitera serotonina i dopamina.
Neurotransmiteri su kemikalije koje omogućuju komunikaciju između različitih područja mozga. Ako su neuravnoteženi, mozak možda neće reagirati na porive kako bi trebao.
Stres i trauma su drugi potencijalni uzroci kleptomanije. Psihološka trauma, osobito u mladsti, može potaknuti razvoj kleptomanije i drugih poremećaja kontrole impulsa. Stres doprinosi gubitku kontrole impulsa, a čak i ako ne uzrokuje izravno kleptomaniju, mogao bi pogoršati stanje. Genetika također može igrati ulogu. Ako netko ima člana obitelji s kleptomanijom, ima veće šanse za razvoj istog poremećaja.
Ne postoje specifični tretmani za kleptomaniju. Umjesto toga, liječnici obično koriste kombinaciju psihoterapije i lijekova. Kognitivno bihevioralna terapija vrsta je psihoterapije korisne za liječenje kleptomanije, jer pomaže ljudima razumjeti i promijeniti svoje misli i ponašanja.
Osobe s kleptomanijom često se osjećaju posramljeno i nerado traže pomoć. Međutim, što prije netko dobije liječenje, veće su mu šanse za izlječenje.
Piše: zavodljiva.com